Korzyść: Get Crazy to prosta technika kreatywności, która pomaga osłabić czynniki hamujące irracjonalne, magiczne, kreatywne myślenie podczas twórczej pracy.
Czas: 45 min.
Kiedy stosować technikę Get Crazy?
Chociaż 🔗 myślenie racjonalne pomaga nam w rozwiązywaniu wielu złożonych problemów, może niekiedy prowadzić do 🧲 usztywnienia poznawczego; w efekcie automatycznie odrzucamy pomysły, które wydają się nam dziwaczne, irracjonalne lub niewykonalne. Tymczasem, te absurdalne pomysły mają niesamowitą moc ✂ przełamywania utartych schematów poznawczych i mogą stanowić nieocenione źródło kreatywnej inspiracji (ten temat zasad prowadzenia burzy mózgów i roli irracjonalnego myślenia w procesie kreatywnym przeczytasz tutaj). Niestety, przejście z trybu myślenia racjonalnego, logicznego i praktycznego na myślenie irracjonalne, abstrakcyjne i magiczne bywa niekiedy bardzo trudne. W takich sytuacjach warto skorzystać właśnie z techniki Get Crazy.
Na czym polega technika Get Crazy?
💡 Get Crazy to prosta technika kreatywności o charakterze warsztatowym. Technika pomaga wzmocnić kreatywność podczas twórczej pracy w grupie, osłabiając nasze przyzwyczajenie do myślenia w kategoriach racjonalnych i praktycznych. Technika została opracowana przez Arthura VanGundy i opisana w książce pt. 101 Activities for Teaching Creativity and Problem Solving, opublikowanej po raz pierwszy w 2005 roku.
Procedura postępowania w technice Get Crazy
Procedura postępowania w Technice Get Crazy jest bardzo prosta:
- Wyjaśnij 🔍 reguły techniki Get Crazy. Podaj przykład 🔮 pomysłu szalonego, absurdalnego, który stanowił inspirację dla 🛠 pomysłu bardziej praktycznego. 📌 Przykładowo, można zagrozić klientom, że jeżeli nie kupią danego produktu, firma napisze na ich temat paszkwil i opublikuje w Gazecie Wyborczej. Upraktycznieniem tego irracjonalnego pomysłu może być nagroda w postaci testimonialu prezentującego firmę klienta, jako instytucję wiarygodną, godną polecenia, terminowo realizującą zobowiązania finansowe itd.
- Wyjaśnij szczegółowo na czym polega problem.
- Poproś 👥 uczestników, aby (pracując indywidualnie lub w grupie) wygenerowali najbardziej szalone, absurdalne czy niedorzeczne rozwiązania problemu, jakie przychodzą im do głowy. Im bardziej pomysły będą szalone, absurdalne tym lepiej dla kreatywności grupy.
- Po upływie około ⏱ 15-20 minut, poproś uczestników, aby zmienili sposób pracy i kontynuowali burzę mózgów generując pomysły wyłącznie praktyczne i wykonalne.
- Następnie, poproś uczestników, aby dokładnie przeanalizowali szalone pomysły i sprawdzili czy na ich podstawie nie można wytworzyć więcej pomysłów o charakterze bardziej praktycznym. Możesz w tym celu wykorzystać inne techniki kreatywności, np., technikę SCAMPER.
- Poproś uczestników, aby czytelnie zapisali wymyślone pomysły na karteczkach 📝 Post-it (jeden pomysł, jedna karteczka) i umieścili je na flipchartach – do 👀 wglądu i oceny 👥 grupy.
- Zakończ sesję 🏁 lub kontynuuj dalej burzę mózgów stosując inne techniki kreatywności.
Nota finalis
Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.
Poznaj szerszy kontekst:
Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.
Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.
Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.
Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.
Referencje / References:
VanGundy, A. (2005), 101 Activities for Teaching Creativity and Problem Solving, John Wiley & Sons.