Mieszko Olszewski PhD na NoAutomata zdjęcie.

Get Crazy: kreatywna moc absurdalnych pomysłów

Czytaj w 4 min.
Autor: Mieszko Olszewski
📅 30 kwietnia 2024
NoAutomata.com Kreatywność w Organizacji na Linked-in logo.
Obserwuj!

🎯 Korzyść: Get Crazy to prosta technika kreatywności, która pomaga osłabić czynniki hamujące irracjonalne, magiczne, kreatywne myślenie podczas twórczej pracy.
🔎 Czas: 45 min. 

Kiedy stosować technikę Get Crazy?

Chociaż 🔗 myślenie racjonalne pomaga nam w rozwiązywaniu wielu złożonych problemów, może niekiedy prowadzić do 🧲 usztywnienia poznawczego; w efekcie automatycznie odrzucamy pomysły, które wydają się nam dziwaczne, irracjonalne lub niewykonalne. Tymczasem, te absurdalne pomysły mają niesamowitą moc ✂ przełamywania utartych schematów poznawczych i mogą stanowić nieocenione źródło kreatywnej inspiracji (ten temat zasad prowadzenia burzy mózgów i roli irracjonalnego myślenia w procesie kreatywnym przeczytasz tutaj). Niestety, przejście z trybu myślenia racjonalnego, logicznego i praktycznego na myślenie irracjonalne, abstrakcyjne i magiczne bywa niekiedy bardzo trudne. W takich sytuacjach warto skorzystać właśnie z techniki Get Crazy.

Na czym polega technika Get Crazy?

💡 Get Crazy to prosta technika kreatywności o charakterze warsztatowym. Technika pomaga wzmocnić kreatywność podczas twórczej pracy w grupie, osłabiając nasze przyzwyczajenie do myślenia w kategoriach racjonalnych i praktycznych. Technika została opracowana przez Arthura VanGundy i opisana w książce pt. 101 Activities for Teaching Creativity and Problem Solving, opublikowanej po raz pierwszy w 2005 roku.  

Procedura postępowania w technice Get Crazy

Procedura postępowania w Technice Get Crazy jest bardzo prosta:

  1. Wyjaśnij 🔍 reguły techniki Get Crazy. Podaj przykład 🔮 pomysłu szalonego, absurdalnego, który stanowił inspirację dla 🛠 pomysłu bardziej praktycznego. 📌 Przykładowo, można zagrozić klientom, że jeżeli nie kupią danego produktu, firma napisze na ich temat paszkwil i opublikuje w Gazecie Wyborczej. Upraktycznieniem tego irracjonalnego pomysłu może być nagroda w postaci testimonialu prezentującego firmę klienta, jako instytucję wiarygodną, godną polecenia, terminowo realizującą zobowiązania finansowe itd. 
  2. Wyjaśnij szczegółowo na czym polega problem.
  3. Poproś 👥 uczestników, aby (pracując indywidualnie lub w grupie) wygenerowali najbardziej szalone, absurdalne czy niedorzeczne rozwiązania problemu, jakie przychodzą im do głowy. Im bardziej pomysły będą szalone, absurdalne tym lepiej dla kreatywności grupy.
  4. Po upływie około ⏱ 15-20 minut, poproś uczestników, aby zmienili sposób pracy i kontynuowali burzę mózgów generując pomysły wyłącznie praktyczne i wykonalne.
  5. Następnie, poproś uczestników, aby dokładnie przeanalizowali szalone pomysły i sprawdzili czy na ich podstawie nie można wytworzyć więcej pomysłów o charakterze bardziej praktycznym. Możesz w tym celu wykorzystać inne techniki kreatywności, np., technikę SCAMPER
  6. Poproś uczestników, aby czytelnie zapisali wymyślone pomysły na karteczkach 📝 Post-it (jeden pomysł, jedna karteczka) i umieścili je na flipchartach – do 👀 wglądu i oceny 👥 grupy.
  7. Zakończ sesję 🏁 lub kontynuuj dalej burzę mózgów stosując inne techniki kreatywności. 
Technika Get Crazy - technika kreatywności.
Ilustracja 1. Absurdalne pomysły mają niesamowitą moc przełamywania utartych schematów poznawczych i mogą stanowić nieocenione źródło kreatywnej inspiracji. Źródło: Midjourney.com

Nota finalis 

⚠ Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.

Poznaj szerszy kontekst:

🔎  Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.

🔎  Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.

🔎  Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych

🔎  Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.

🔎  Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.

🔎  Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.  

Referencje / References:

VanGundy, A. (2005), 101 Activities for Teaching Creativity and Problem Solving, John Wiley & Sons.

Co myślisz? Podziel się opinią!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Ten artykuł został napisany przez człowieka, bez udziału sztucznej inteligencji.

Przypominam, że wszystkie zamieszczone w serwisie treści i autorskie ilustracje są chronione prawami autorskimi.
Udostępniam je na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych 4.0 Polska (CC BY-NC-ND 4.0 PL ), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.

NAJNOWSZE WPISY