Mieszko Olszewski PhD na NoAutomata - portert

Witaj na NoAutomata! W przestrzeni nadzwyczajnej kreatywności!

Nazywam się Mieszko Olszewski, piszę na temat zarządzania kreatywnością w zespołach i organizacjach, prowadzę własne badania, tworzę. 

Poniżej znajdziesz kilka słów o mnie i na temat bloga noAutomata.com

Propaguję ideę zarządzania kreatywnością opartego na dowodach. Nie oferuję ulotnych doświadczeń, a fakty i zweryfikowane procedury postępowania. Korzystam ze źródeł naukowych, recenzowanych. 

W 2022 roku z wyróżnieniem obroniłem pracę doktorską poświęconą zagadnieniu zarządzania kreatywnością w zespołach projektowych (Akademia Leona Koźmińskiego). Jestem autorem kilku artykułów naukowych, a niebawem ukaże się także moja książka. Obecnie badam obszar na styku twóczości organizacyjnej i metodyk zwinnego zarządzania projektami (Agile). Od września 2023 roku jestem wykładowcą na Akademii Leona Koźmińskiego, a od lutego 2024 także adjunktem. 

Od 10 lat związany jestem z marketingiem marek, w szczególności produktów leczniczych. Brałem udział w projektach o charakterze regionalnym i międzynarodowym. W ramach dotychczasowego doświadczenia tworzyłem i wdrażałem strategie marek, strategie komunikacji, a także rozwijałem nowe produkty o różnym charakterze. Pracowałem z dużymi markami, liderami kategorii, o wysokiej rozpoznawalności w grupach docelowych. 

Kreatywność jest mi bliska ze względu na doświadczenia twórcze – muzyczne i związane ze sztukami wizualnymi. Jestem nie tylko absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ale także historykiem sztuki, ukończyłem również szkoły muzyczne i artystyczne. Przez kilkanaście lat swojego życia komponowałem i aranżowałem muzykę, głównie (acz nie tylko) piosenki, także malowałem oraz tworzyłem krótkie formy literackie. 

Wspieranie kreatywności to sztuka. Potrzeba odpowiednio zaprojektowanych stanowisk i zwinnych procesów pracy. Niezbędne jest ukształtowanie w organizcji twórczej ekosfery – środowiska sprzyjającego bezpiecznej wymianie perspektyw, pomysłów i myśli. Niekiedy zmiana powinna także obejmować kulturę organiacyjną – to co uważane jest w organizacji za wartościowe, bywa cenione przez pracujących w niej ludzi. Czasami kreatywności pomaga rearanżacja wnętrz – przecież przestrzeń pracy to mapa twórczych interakcji. Na NoAutomata skupiam się właśnie na tych zagadnieniach. W moim przekonaniu są one dalece bardziej efektywne niż tzw. techniki kreatywności

Na tym blogu zdobędziesz rzetelne odpowiedzi na następujące przykładowe pytania:

  • W jaki sposób pobudzać kreatywność uczestników organizacji?
  • W jaki sposób kształtować sprzyjające twórczości środowisko pracy?
  • W jaki sposób projektować produktywne procesy twórcze?
  • W jaki sposób zarządzać zespołami, aby pobudzać twórcze myślenie?
  • W jaki sposób identyfikować twórczy potencjał pracowników?
  • W jaki sposób mierzyć kreatywność pracowników?
  • W jaki sposób budować pro-twóczą kulturę organizacyjną?
  • W jaki sposób praktyki Agile pobudzają twórcze myślenie?


O kreatywności poczytasz w sekcji KREATYWNOŚĆ, natomiast o metodykach zwinnych w sekcji AGILE.

Blog ten skierowany jest w pierwszej kolejności do pracowników branży kreatywnych, liderów zespołów, liderów organizacji, Scrum Masterów i Agile Coachów, pracowników działów HR, ale także do wszystkich tych, którzy w sposób  świadomy pragną wzmocnić kreatywność własną, jak również wpływać na twórcze myślenie osób w swoim otoczeniu. 

  1.  Moja praca uzyskała pierwsze miejsceXVIII Edycji Konkursu Project Master (2023) w kategorii prace doktorskie. Konkurs Project Master to ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę licencjacką, magisterską, doktorską oraz podyplomową w dziedzinie zarządzania projektami organizowany przez IPMA Polska oraz Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.
  1. , „
  2. Olszewski, M. (2022), Boosting creativity in co-creation with consumers in the fuzzy frontend of new product development: A literature review and organizing framework, „e-mentor”, t. 2 nr 94, s. 36-47.
  3. Olszewski, M. (2023), Agile Project Management as a stage for creativity: a conceptual framework of Five Creativity-Conducive Spaces, „International Journal of Managing Projects in Business”.