Korzyść Simple Etnography: Prosta entografia zapewnia pogłębiony 👁 wgląd w pracę lub problemy innych osób – pracowników pierwszej linii lub użytkowników produktu.
Czas: 75 min. do 7 godzin.
Czym jest struktura Prosta etnografia?
Prosta etnografia 🔭 (Simple Etnography) to jedna ze struktur Liberating Structures. Liberating Structures to łatwe w praktycznym użyciu i adaptacji narzędzia stworzone w celu wspierania partycypacyjnego i efektywnego zarządzania procesami grupowymi w trakcie spotkań i warsztatów. O Liberating Structures przeczytasz więcej tutaj.
Jakie jest przeznaczenie struktury?
Struktura pomaga opracować nowe rozwiązania lub pokonać wyzwania dzięki poznaniu i zrozumieniu problemów, z którymi mierzą się 👷 pracownicy pierwszej linii (np. obsługi klienta) lub 👱użytkownicy końcowi produktu. Struktura bazuje na 👁 obserwacji tego, co ludzie naprawdę robią i czują w trakcie tworzenia, dostarczania lub używania ich produktu, usługi czy oferty. Zebrane 📚 obserwacje i doświadczenia mogą ułatwić wykrycie ważnych wzorców 🌎oraz przyspieszyć rozwój produktu lub usługi. Powinny także pobudzić kreatywność!
Pięć elementów struktury Prosta etnografia
A oto 5 elementów struktury prosta etnografia:
1. Zaproszenie uczestników:
Poproś uczestników, aby (po cichu / po uzyskaniu odpowiedniej zgody) obserwowali 🔭 osoby z doświadczeniem, a następnie przeprowadzili z tymi osobami 🎤 wywiady, aby uzyskać więcej informacji lub lepiej zrozumieć zaobserwowane 🎭 zachowania / sytuacje.
2. Zaaranżowanie przestrzeni i potrzebne materiały:
- W znajomym 🏭 lokalnym otoczeniu (okolica, zakład pracy, organizacja klienta) z dogodnie zaaranżowaną przestrzenią dla dzielenia się odkryciami, zdjęciami i materiałami wideo.
- Zapewnij notatnik, kamerę (lub smartfon) 📷 oraz upewnij się, że masz zgodę na nagrywanie uczestników.
3. Aktywność uczestników:
- Wszyscy członkowie grupy pracujący nad wyzwaniem/problemem uczestniczą jako etnografowie.
- Wszyscy mają jednakową możliwość wniesienia swojego wkładu.
4. Podział na grupy:
- Pojedynczo lub w dwójkach, obserwując wybrane miejsca i sytuacje.
- Całą grupą podczas podsumowania.
5. Instrukcja postępowania i ramy czasowe:
- Wyjaśnij problem i aktualne zrozumienie sytuacji. Czas: 5 min.
- Zidentyfikuj miejsca do obserwowania i ludzi do śledzenia, którzy w pogłębiony sposób ukażą doświadczenia użytkowników. Czas: 5 min.
- Poproś uczestników, aby udali się w wybrane miejsca i obserwowali bez wchodzenia w interakcje, rejestrując szczegóły i refleksje. Czas: 10-180 min.
- Poproś uczestników o wybranie tych zachowań, spośród zaobserwowanych, które rozwiązują problem w nowatorski sposób (zarówno w całości, jak i w części). Odnieś się do tych rozwiązań, pytając osoby obserwowane, co czuły i robiły, gdy wdrażały swoje rozwiązania. Czas: 20-180 min.
- Zbierz się ponownie w grupie etnografów i użyj struktury 1-2-4-All do porównania notatek i odnalezienia powtarzających się obserwacji lub wyjątkowych rozwiązań. Czas: 15 min.
- Zbierz obserwacje i historie, które podkreślają potrzeby i szanse. Czas: 10-20 min.
- Dodawaj kolejne obserwacje do burzy mózgów, a także pomysły na prototypy nowych zachowań. Czas: 10 min.
- Powtarzaj wszystkie kroki, dopóki grupa nie poczuje, że wypracowała wyjątkowo silne nowe podejście do rozwiązania problemu.
Nota finalis
Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.
Poznaj szerszy kontekst:
Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.
Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.
Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.
Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.
Referencje / References:
Polskie opracowanie 33 struktur Liberating Structures (2020).