Korzyść Making Space with TRIZ: Struktura Kreowanie przestrzeni z wykorzystaniem TRIZ pomaga wyeliminować działania bądź zachowanial, które są szkodliwe dla innowacji.
Czas: 35 min.
Czym jest struktura Kreowanie przestrzeni z wykorzystaniem TRIZ?
Kreowanie przestrzeni z wykorzystaniem TRIZ (Making space with TRIZ) to jedna ze struktur Liberating Structures. Liberating Structures to łatwe w praktycznym użyciu i adaptacji narzędzia stworzone w celu wspierania partycypacyjnego i efektywnego zarządzania procesami grupowymi w trakcie spotkań i warsztatów. O Liberating Structures przeczytasz więcej tutaj.
Jakie jest przeznaczenie struktury?
Struktura pomaga stworzyć 🏖 💡 przestrzeń dla innowacji – zidentyfikować i wyeliminować działania bądź zachowania, które są bezproduktywne lub utrudniają osiągnięcie sukcesu. W atmosferze zabawy 👓 w grupie łatwiej poruszyć problemy, które dotychczas pozostawały w sferze tabu, jak również bezpieczniej zakwestionować „święte krowy” 🐄 – aktywności uważane dotychczas za konieczne i niepodważalne.
Pięć elementów struktury Kreowanie przestrzeni z wykorzystaniem TRIZ
A oto 5 elementów struktury Kreowanie przestrzeni z wykorzystaniem TRIZ:
1. Zaproszenie uczestników:
✅ Stwórz listę wszystkiego, co pozwoli osiągnąć możliwie najgorszy rezultat dla obranej strategii postępowania czy też celu.
✅ Przejdź listę punkt po punkcie i zadaj sobie pytanie: Czy cokolwiek, co robimy w tej chwili, w jakikolwiek sposób to przypomina?. Bądź całkowicie szczery, robiąc listę wszystkich nieproduktywnych aktywności/działań/ zachowań /procedur, które u siebie zauważasz.
✅ Przejdź przez wszystkie punkty na drugiej liście i zdecyduj, jakie kroki pozwolą ci zaprzestać tego, co kieruje cię w stronę niechcianych rezultatów.
2. Zaaranżowanie przestrzeni i potrzebne materiały:
- Nieograniczona liczba grup, od 4 do 7 krzeseł 🪑 ustawionych wokół małych stołów (stoły opcjonalnie).
- Papier dla uczestników, by mogli notować.
3. Aktywność uczestników:
- Wszyscy w grupie są zaangażowani.
- Wszyscy mają jednakowe szanse na wniesienie swojego wkładu.
4. Podział na grupy:
- 👥 Grupy od 4 do 7 uczestników.
- Znajome zespoły lub wymieszane grupy.
5. Instrukcja postępowania i ramy czasowe:
- Po wprowadzeniu odbywają się trzy 10-minutowe segmenty.
- Przedstaw ideę TRIZ i zidentyfikuj jakiś niechciany rezultat. W razie potrzeby, poproś grupę o burzę mózgów i wybór jednego najbardziej niechcianego rezultatu. Czas: 5 min.
- Każda grupa wykorzystuje 1-2-4-All, by stworzyć listę wszystkiego, co jest w stanie zrobić, by osiągnąć jak najgorszy rezultat. Czas: 10 min.
- Każda grupa wykorzystuje 1-2-4-All , by stworzyć drugą listę rzeczy, które w rzeczywistości już robi, przypominających te z listy pierwszej. Czas: 10 min.
- Każda grupa wykorzystuje 1-2-4-All, by dla każdego punktu na drugiej liście, wyznaczyć kroki mające na celu powstrzymanie opisanych w nim aktywności/zajęć/zachowań. Czas: 10 min.
Nota finalis
⚠ Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.
Poznaj szerszy kontekst:
Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.
Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.
Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.
Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.
Referencje / References:
Polskie opracowanie 33 struktur Liberating Structures (2020).