Korzyść Min Specs: Struktura pomaga określić to, co jest bezwględnie konieczne oraz to, co jest absolutnie niedopuszczalne.
Czas: 35-50 min.
Czym jest struktura Min Specs?
Min Specs to jedna ze struktur Liberating Structures. Liberating Structures to łatwe w praktycznym użyciu i adaptacji narzędzia stworzone w celu wspierania partycypacyjnego i efektywnego zarządzania procesami grupowymi w trakcie spotkań i warsztatów. O Liberating Structures przeczytasz więcej tutaj.
Jakie jest przeznaczenie struktury Min Specs?
Struktura pomaga określić najmniejszą liczbę prostych reguł postępowania, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, aby osiągnąć sukces. Wykorzystanie techniki Min Specs wprowadza ograniczenia dla twórczych działań grupy – struktura określa to, co należy robić, jak również to, czego robić nie wolno. Pozwala to na wyeliminowanie zbędnych zasad, a tym samym umożliwia uwolnienie kreatywności grupy przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Struktura może być stosowana np. jako wstęp w czasie warsztatów kreatywnych związanych z nowymi inicjatywami strategicznymi i produktowymi.
Pięć elementów struktury Min Specs
A oto 5 elementów struktury Min Specs:
1. Zaproszenie uczestników:
Poproś uczestników, aby sporządzili listę wszystkich czynności, które ich zdaniem powinni zrobić, oraz tych, których powinni unikać, aby rozwiązać dany problem. Lista, która powstanie, to tzw. Maksymalne ramy.
Następnie poproś uczestników o ograniczenie listy Maksymalnych ram do absolutnego minimum niezbędnego do osiągnięcia celu. Niech przejrzą listę, punkt po punkcie, i wyeliminują każdą regułę, bez której nadal mogą osiągnąć sukces. Analizując listę, grupy zadają sobie pytanie: Czy jeśli złamiemy lub zignorujemy daną regułę, to czy nadal możemy osiągnąć nasz cel?
2. Zaaranżowanie przestrzeni i potrzebne materiały:
- Od 4 do 7 krzeseł ustawionych wokół małych stołów.
- Papier do zapisywania Maksymalnych ram i Minimalnych ram.
3. Aktywność uczestników:
- Wszyscy zaangażowani w aktywność bądź program mogą uczestniczyć.
- Wszyscy mają jednakowe szanse na wniesienie swojego wkładu.
4. Podział na grupy:
- Najpierw samodzielnie, następnie w grupach od 4 do 7 uczestników.
- Na koniec całą grupą, w celu podzielenia się wnioskami.
5. Instrukcja postępowania i ramy czasowe:
- Wygeneruj listę wszystkich czynności niezbędnych do zrobienia oraz tych, których robić nie wolno ( Maksymalne ramy). Początkowo samodzielnie (1 min), następnie skonsoliduj rezultaty i rozwijaj powstałą listę w małej grupie (5 min). Zrób listę tak kompletną, jak to możliwe w krótkim czasie. Czas: 6 min.
- Każda grupa analizuje każdą regułę na liście Maksymalnych ram z perspektywy celu. Jeżeli reguła może zostać zaniechana, a cel nadal osiągnięty, jest ona usuwana z listy. Czas: 15 min.
- W razie potrzeby przeprowadź drugą rundę. Czas: 15 min.
- Porównaj pomiędzy grupami i w ramach dyskusji skonsoliduj do najkrótszej listy. Czas: 15 min.
Nota finalis
Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.
Poznaj szerszy kontekst:
Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.
Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.
Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.
Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.
Referencje / References:
Polskie opracowanie 33 struktur Liberating Structures (2020).S