Korzyść: Pudełko produktu pomaga opracować wysokopoziomową koncepcję produktu lub usługi.
Czas: n/a
Czym jest Pudełko produktu?
Pudełko produktu to praktyka Agile Project Management opisana przez Jima Highsmitha w książce pt. Agile Project Management: Creating Innovative Products, opublikowanej po raz pierwszy w 2004 roku. Twórcą praktyki jest Bill Shackelford.
Celem techniki jest opracowanie wysokopoziomowej koncepcji produktu.
Praktyka polega na zaprojektowaniu hipotetycznego 📦 pudełka produktu. Zespół projektowy i zespół klienta, a ewentualnie także i inni interesariusze projektu, tworzą wizualny obraz produktu.
📢 Ćwiczenie wymusza precyzyjne określenie najważniejszych cech produktu (marketingowych, funkcjonalnych), które umożliwią w przyszłości jego sukces rynkowy.
Pudełko produktu czy broszura produktu?
W przypadku produktów cyfrowych lub produktów o niewielkich wymiarach, wizualizacją powinno być 📦 pudełko stanowiące opakowanie produktu.
W przypadku większych produktów lub produktów abstrakcyjnych, np. dużego sprzętu AGD, samochodów czy ciągników, instrumentów muzycznych, turystycznego lotu na księżyc, parku rozrywki itd. wizją może być jedno- lub dwustronicowa 🗞 broszura lub dwie 🌐 strony webowe (np. karta produktu PIM, landing page).
Pudełko produktu – procedura postępowania:
- 👥 Zespół (zespół projektowy, klienci, pozostali interesariusze) dzieli się na mniejsze grupy (np. cztero-, pięcio- lub sześcioosobowe).
- 🎨🖍 Zespół projektuje pudełko – front pudełka oraz tył pudełka. Projekt powinien obejmować nazwę produktu, grafikę, przekaz marketingowy – trzy do czterech mocnych punktów produktu na przedzie pudełka, aby móc go „sprzedać”, a także szczegółowy opis elementów funkcjonalności i wymagań funkcjonalnych (np. system requirements) z tyłu pudełka.
- Uwaga. Wymyślenie kilkunastu elementów funkcjonalności może się okazać się stosunkowo proste. Jednak wybór kilku kluczowych, które zamieszczone zostaną na przedzie pudełka, może okazać się wyzwaniem!
- 📦 Poszczególne grupy prezentują swoją pracę. Po prezentacji każdej z grup następuje dyskusja nad tym, jak najlepsze elementy każdej z zaprezentowanych koncepcji twórczo zintegrować, aby stworzyć kilka ostatecznych propozycji, na które wszyscy się zgodzą.
Nota finalis
Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.
Poznaj szerszy kontekst:
Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.
Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.
Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.
Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.
Referencje / References:
Highsmith, J. (2004), Agile Project Management: Creating Innovative Products, Pearson Education.