Korzyść: Operator WCK polega na wyobrażniowym, generatywnym transformowaniu parametrów obiektu, procesu lub mechanizmu.
Czas: n/a
Czym jest Operator WCK?
Operator WCK polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu parametrów: wymiarów (W), czasu (C), kosztów (K) związanych z przedmiotem, procesem technologicznym lub mechanizmem. Następnie analizowane są konsekwencje tego eksperymentu.
Technika została opracowana przez Gienricha Altszullera (1926-1988), rosyjskiego wynalazcę, teoretyka wynalazczości, twórcę metody TRIZ.
Operator WCK należy do grupy technik związanych z operacją transformowania. Transformowanie to jeden z procesów generatywnych – twórczych operacji wykonawczych. O twórczym poznaniu oraz o tym, jak powstają nowe pomysły, przeczytasz więcej tutaj.
Operator WCK – procedura postępowania
- Wybierz obiekt – przedmiot (produkt), proces lub mechanizm.
- Dla każdego parametru zadaj następujące pytania:
- W (wymiar) → 0: Co się stanie, jeśli zmienię wymiary obiektu od wartości danej do zera? Jakie są tego konsekwencje? Jak teraz można rozwiązać problem?
- W (wymiar) → ∞: Co się stanie, jeśli zmienię wymiary obiektu od wartości danej do nieskończoności? Jakie będą tego konsekwencje? Jak teraz można rozwiązać problem?
- Analogicznie postępujemy dla parametrów C (czas) i K (koszt).
- Parametry należy zmieniać stopniowo, powoli, traktując zero (0) oraz nieskończoność (∞), jako wartości graniczne, potencjalne, możliwe punkty dojścia, a nie sztywno zadane wartości.
- Chociaż Operator WCK został opracowany z myślą o tylko trzech parametrach, procedurę postępowania możemy z powodzeniem zastosować biorąc pod lupę inne parametry obiektu lub procesu, także te abstrakcyjne, jak np. waga, gęstość, szybkość, przetwarzanie, przyśpieszenie, pamięć, zasięg, dostępność, jednoznaczność, kreatywność, częstotliwość itd.).
Nota finalis
Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.
Poznaj szerszy kontekst:
Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.
Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.
Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.
Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.
Referencje / References:
Na podstawe: Nęcka, E., Orzechowski, J., Gruszka, A. (2019), Trening Twórczości, Smak słowa, Sopot.