Mieszko Olszewski PhD na NoAutomata zdjęcie.

Operator WCK: transformowanie parametrów obiektu lub procesu

Czytaj w 4 min.
Autor: Mieszko Olszewski
📅 30 kwietnia 2024
NoAutomata.com Kreatywność w Organizacji na Linked-in logo.
Obserwuj!

🎯 Korzyść: Operator WCK polega na wyobrażniowym, generatywnym transformowaniu parametrów obiektu, procesu lub mechanizmu. 
🔎 Czas: n/a

Czym jest Operator WCK?

💡 Operator WCK polega na zmniejszeniu lub zwiększeniu parametrów: 📏 wymiarów (W), 🕐 czasu (C), 💰 kosztów (K) związanych z przedmiotem, procesem technologicznym lub mechanizmem. Następnie analizowane są konsekwencje tego eksperymentu.

Technika została opracowana przez Gienricha Altszullera (1926-1988), rosyjskiego wynalazcę, teoretyka wynalazczości, twórcę metody TRIZ.

Operator WCK należy do grupy technik związanych z operacją transformowania. Transformowanie to jeden z procesów generatywnych – twórczych operacji wykonawczych. O twórczym poznaniu oraz o tym, jak powstają nowe pomysły, przeczytasz więcej tutaj.

Operator WCK – procedura postępowania

  1. Wybierz obiekt – przedmiot (produkt), proces lub mechanizm.
  2. Dla każdego parametru zadaj następujące pytania:
    1. W (wymiar) → 0: Co się stanie, jeśli zmienię wymiary obiektu od wartości danej do zera? Jakie są tego konsekwencje? Jak teraz można rozwiązać problem?
    2. W (wymiar) → ∞: Co się stanie, jeśli zmienię wymiary obiektu od wartości danej do nieskończoności? Jakie będą tego konsekwencje? Jak teraz można rozwiązać problem?
    3. Analogicznie postępujemy dla parametrów C (czas) i K (koszt).
  3. Parametry należy zmieniać stopniowo, powoli, traktując zero (0) oraz nieskończoność (), jako wartości graniczne, potencjalne, możliwe punkty dojścia, a nie sztywno zadane wartości.
  4. Chociaż Operator WCK został opracowany z myślą o tylko trzech parametrach, procedurę postępowania możemy z powodzeniem zastosować biorąc pod 🔍 lupę inne parametry obiektu lub procesu, także te 🔮🎶 abstrakcyjne, jak np. waga, gęstość, szybkość, przetwarzanie, przyśpieszenie, pamięć, zasięg, dostępność, jednoznaczność, kreatywność, częstotliwość itd.).
Najdłuższy fortepian na świecie. Kreatywność w praktyce.
Ilustracja 1. Najdłuższy fortepian na świecie powstał w wyniku zmiany jedengo z wymiarów obiektu. Jego twórcą jest 15-to letni Adrian Mann, mieszkaniec Nowej Zelandii. Źródło: ClassicFM.com
Operator WCK Altszuller. Techniki kreatywności. Gigantyczny rower.
Ilustracja 1. Zastosowanie techniki Operator WCK Altszullera. Rezultat powiększania wymiarów roweru (oczami AI). Źródło: Midjourney.com

Nota finalis

⚠ Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.

Poznaj szerszy kontekst:

🔎  Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.

🔎  Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.

🔎  Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych

🔎  Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.

🔎  Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.

🔎  Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.  

Referencje / References:

Na podstawe: Nęcka, E., Orzechowski, J., Gruszka, A. (2019), Trening Twórczości, Smak słowa, Sopot.

 

Co myślisz? Podziel się opinią!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Ten artykuł został napisany przez człowieka, bez udziału sztucznej inteligencji.

Przypominam, że wszystkie zamieszczone w serwisie treści i autorskie ilustracje są chronione prawami autorskimi.
Udostępniam je na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych 4.0 Polska (CC BY-NC-ND 4.0 PL ), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.

NAJNOWSZE WPISY