Mieszko Olszewski PhD na NoAutomata zdjęcie.

Piramida skojarzeń: tworzenie asocjacji wyższego rzędu

Czytaj w 4 min.
Autor: Mieszko Olszewski
📅 30 kwietnia 2024
NoAutomata.com Kreatywność w Organizacji na Linked-in logo.
Obserwuj!

🎯 Korzyść: Piramida skojarzeń pomaga w tworzeniu odległych i trafnych asocjacji.
🔎 Czas: około 10 do 20 min.

Czym jest Piramida skojarzeń?

💡 Piramida skojarzeń ⧊ to technika opracowana i spopularyzowana przez Janusza Kujawskiego (1954- 2003) (Nęcka i in., 2019), pedagoga twórczości, wykładowcę akademickiego, autora treningów twórczości i Testu Wyobraźni Twórczej (Karwowski, 2009). Piramida skojarzeń występuje także pod hasłem piramida bisocjacji.

Piramida skojarzeń ⧊ opiera się na kojarzeniu pojęć ze sobą parami. W rezultacie ćwiczenia otrzymujemy ciąg skojarzeń, którego zwieńczeniem jest odległa analogia, stanowiąca kwintesencję pól semantycznych wszystkich poziomów piramidy

Na czym polega Piramida skojarzeń?

A oto kroki postępowania w technice Piramida Skojarzeń:

Krok 1.🐾

Ćwiczenie rozpoczynamy generując kilka (np. osiem lub dziesięć) skojarzeń 💡 do wybranego wcześniej obiektu . Skojarzenia mogą być bliskie, odległe, albo zupełnie niepowiązane z obiektem skojarzeń. Mogą to być też pary przeciwieństw, co utrudnia dalszą pracę, ale zarazem czyni ją bardziej atrakcyjną. Najważniejsze, aby były ciekawe i starannie dobrane, ponieważ utworzą podstawę piramidy. Pojęcia te wypisujemy obok siebie na dole piramidy.

Piramida skojarzeń (piramida bisocjacji) - szablon.
Rysunek 1. Piramida skojarzeń – przykład.

Krok 2.🐾

Następnie poszukujemy skojarzeń łączących dwa sąsiednie pojęcia. Znalezione skojarzenie wpisujemy nad pierwszą parą pojęć. Czynność powtarzamy w odniesieniu do wszystkich par sąsiadujących pojęć.

Krok 3.🐾

W kolejnym kroku przechodzimy do utworzonego w powyższy sposób drugiego poziomu piramidy i ponownie szukamy skojarzeń do sąsiadujących ze sobą pojęć. Zabieg powtarzamy aż do czasu, kiedy na szczycie piramidy pozostanie tylko 💡 jedno pojęcie, które będzie kwintesencją pól semantycznych wszystkich poziomów piramidy.

🎓 Jak łatwo zauważyć, analogia wieńcząca ciąg skojarzeń jest odległą pochodną pojęć tworzących podstawę piramidy. W stosunkowo łatwysposób możemy zatem manipulować oczekiwanym rezultatem działania poprzez odpowiedni dobór słów elementarnych, stanowiących punkt wyjścia dla całego procesu. 

Piramida skojarzeń (bisocjacji) - technika kreatywnego myślenia.
Ilustracja 1. Na szczycie piramidy pozostanie tylko  jedno pojęcie, które będzie kwintesencją pól semantycznych wszystkich poziomów piramidy. Źródło: Midjourney.com

Jakie są zalety Piramidy skojarzeń? 

Piramida skojarzeń może być wykorzystana jako technika rozwiązywania problemów. Przykładowo, jeśli problem jest złożony i rozbudowany (wiele pojęć elementarnych w podstawie piramidy), to za pomocą Piramidy możemy go sprowadzić do kilku słów kluczowych. Jeśli natomiast rozwiązywany problem jest dobrze znany, a przez to nużący i prowokujący do szukania banalnych rozwiązań, to podczas tworzenia piramidy należy do jej podstawy wybrać skojarzenia możliwie najbardziej odległe i różnorodne. Dzięki temu piramida skojarzeń ułatwi nam dojście do rozwiązań nieoczekiwanych i oryginalnych (Nęcka i in., 2019).

Nota finalis 

⚠ Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.

Poznaj szerszy kontekst:

🔎  Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.

🔎  Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.

🔎  Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych

🔎  Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.

🔎  Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.

🔎  Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.  

Referencje / References:

Nęcka, E., Orzechowski, J., Gruszka, A. (2019), Trening Twórczości, Smak słowa, Sopot.

Karwowski, K. (2009), Zgłębianie kreatywności. Studia nad pomiarem poziomu i stylu twórczości. APS, Warszawa.

Co myślisz? Podziel się opinią!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Ten artykuł został napisany przez człowieka, bez udziału sztucznej inteligencji.

Przypominam, że wszystkie zamieszczone w serwisie treści i autorskie ilustracje są chronione prawami autorskimi.
Udostępniam je na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych 4.0 Polska (CC BY-NC-ND 4.0 PL ), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.

NAJNOWSZE WPISY