Korzyść: Idea ranking to prosta technika wstępnej selekcji pomysłów.
Czas: do 5% czasu przeznaczonego na całe kreatywne wydarzenie.
Idea ranking: intuicyjna, prosta technika selekcji pomysłów
Na temat oceny i selekcji pomysłów pisaliśmy szczegółowo tutaj. W tym artykule prezentujemy jedną z technik warsztatowych selekcji pomysłów, tj. idea ranking.
Idea ranking to intuicyjna, szbyka i bardzo prosta technika selekcji pomysłów. Jest przydatna do wstępnej eliminacji pomysłów nietrafionych, w sytuacji gdy zbiór koncepcji jest duży, zaś czas na dokonanie selekcji ograniczony. Technika angażuje wszystkich uczestników kreatywnego wydarzenia, umożliwiając im aktywny udział w selekcji pomysłów.
Idea ranking – procedura postępowania
A oto i procedura postępowania w technice selekcji pomysłów Idea ranking:
- Rozmieść pomysły w ten sposób, aby były dobrze widoczne dla wszystkich uczestników kreatywnego wydarzenia, np. na ścianach pomieszczenia, na flipchartach, na stole itd.
- Poproś, aby każdy 👤 uczestnik (indywidualnie lub pracując w kilkuosobowej grupie) dokonał przeglądu wszystkich zgromadzonych koncepcji, wybierając najlepsze 3 pomysły (best ideas) oraz najgorsze 3 pomysły (worst ideas). ⚠ Uwaga: zamiast 3 możesz wybrać 5, 7, 10 itd.
- Selekcji pomysłów należy dokonać za pomocą nalepek (np. post-it) z numerkami:
- dodatnimi [+1, +2, +3 itd.] dla pomysłów najlepszych,
- ujemnymi [–1, –2, –3 itd.] dla pomysłów najgorszych.
- Po zakończeniu głosowania należy ∑ zsumować indywidualne oceny każdego pomysłu, aby wybrać zwycięzców oraz przegranych.
- Alternatywnie, selekcji można dokonać za pomocą samoprzylepnych kropek (→Dotmocracy) lub w jakikolwiek inny wygodny dla uczestników sposób.
- Poproś, aby uczestnicy szczegółowo 🗪 omówili wybrane pomysły w grupie.
- Poproś, aby uczestnicy dokonali wyboru jednego lub więcej najlepszych pomysłów (top alternatives) do dalszego rozwoju.
- Opcjonalnie: poproś, aby uczestnicy zastanowili się nad tym, co sprawia, że najlepsze pomysły są najlepsze, a najgorsze pomysły są najgorsze. Zdobyta w ten sposób wiedza może zainspirować grupę do stworzenia nowych alternatyw lub dalszego rozwijania najlepszych pomysłów.
Idea ranking: wady i zalety
Technika selekcji pomysłów Idea ranking ma kilka istotnych zalet, do których należy 🔮 intuicyjność, szybkość i prostota. Jej podstawową wadą jest raczej 💀 niska precyzyjność oraz ograniczona zdolność do przeprowadzenia dogłębnej analizy pomysłów (uczestnicy bazują na swojej intuicji, a nie na sprecyzowanych kryteriach oceny pomysłów). Więcej na temat negatywnych efektów związanych z głosowaniem na pomysły w grupie przeczytasz 🔍 tutaj.
Nota finalis
Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia czy oceny pomysłów nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.
Poznaj szerszy kontekst:
Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.
Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.
Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych.
Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.
Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.
Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.
🤖 Czy sztuczna inteligencja jest kreatywna?