Mieszko Olszewski PhD na NoAutomata zdjęcie.

Brikolaż: tworzenie nowych rzeczy z zastanych elementów

Czytaj w 4 min.
Autor: Mieszko Olszewski
📅 30 kwietnia 2024
NoAutomata.com Kreatywność w Organizacji na Linked-in logo.
Obserwuj!

🎯 Korzyść: Brikolaż to ćwiczenie polegające na tworzeniu nowego wytworu przy wykorzystaniu zastanych elementów składowych. 
🔎 Czas:

Czym jest brikolaż?

💡 Brikolaż (fr. bricolage) oznacza majsterkowanie 🔧 i samodzielne, nieprofesjonalne naprawy różnego rodzaju przedmiotów użytkowych, a także 👘 łataninę – łączenie niepowiązanych ze sobą elementów. Termin ten rozpowszechniony został przez Claude Lévi-Straussa.

W odniesieniu do procesów twórczych termin ten używany jest na oznaczenie czynności tworzenia nowej rzeczy lub dzieła artystycznego przy wykorzystaniu zastanych elementów składowych. Typowy bricolage polega na stworzeniu rzeźby z elementów, które zostały rzeźbiarzowi narzucone lub dostarczone – i tylko z nich (Nęcka i in., 2019). 

Brikolaż Tadeusz Kantor - biały parasol.
Ilustracja 1. Tadeusz Kantor, Biały parasol, 1967, brikolaż.

Brikolaż w kontekście kreatywności

Technika brikolażu w kontekście kreatywności wykorzystywana jest głównie jako ćwiczenie albo kreatywna rozgrzewka 💪 przed zadaniami innego typu.

Brikolaż może być jednak wykorzystany także w procesie 💡 rozwoju lub modyfikacji realnych produktów, a także do poszukiwania alternatywnych ich wersji.

Na czym polega brikolaż?

👁 Nowy przedmiot. W podstawowym wariancie z narzuconych materiałów tworzy się nowy przedmiot o większej lub mniejszej użyteczności. Uczestnicy losują po kilka przedmiotów, a następnie konstruują z nich, pracując w grupach, obiekt, który realizuje określone cele, np. może zostać zareklamowany w telewizji lub spełnia pożądane funkcje.

👄 Opowieść. Werbalna odmiana tej techniki polega na wybraniu (wylosowaniu) kilku słów i ułożeniu historyjki zawierającej wszystkie słowa w określonej kolejności. Na przykład każdy uczestnik losuje jedno słowo, które musi zostać wykorzystane we fragmencie opowiadania. Praca odbywa się w grupach. Każdy jest współautorem opowieści.

🔮 Redefinicja problemu. Inny wariant brikolażu to redefiniowanie problemu. Po określeniu problemu generuje się kilka typowych skojarzeń, oddających jego istotę. Następnie skojarzenia te traktuje się jako tworzywo bricolage’u, w którego wyniku powinniśmy uzyskać nowe sformułowanie wybranego problemu. Innymi słowy, wymyślamy nową formułę problemu, wykorzystujące wszystkie kluczowe skojarzenia, które powstały w poprzednim kroku (jest to łatanina, a nie tworzenie definicji problemu od początku).

Nota finalis 

⚠ Uwaga! Pamiętaj, że żadna technika kreatywnego myślenia nie zastąpi holistycznego programu zarządzania kreatywnością w organizacji. Kreatywni jesteśmy codziennie, w różnych porach dnia, a nie tylko w czasie organizowanych doraźnie spotkań i warsztatów. Poszczególne elementy systemu zarządzania kreatywnością (np. ludzie, procesy, niematerialne i materialne środowisko pracy) powinny wzajemnie się wspierać, pobudzając aktywność twórczą zespołów, także w sytuacjach całkiem nieformalnych i spontanicznych.

Poznaj szerszy kontekst:

🔎  Dowiedz się więcej na temat technik kreatywnego myślenia.

🔎  Dowiedz się więcej na temat procesu kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat klimatu dla kreatywności.

🔎  Dowiedz się więcej na temat motywowania do zachowań kreatywnych.

🔎  Dowiedz się więcej na temat cech osób kreatywnych

🔎  Dowiedz się więcej na temat burzy mózgów oraz dobrych praktyk brainstormingu.

🔎  Dowiedz się więcej na temat typologii kreatywnych pomysłów.

🔎  Dowiedz się więcej na temat kreatywności zespołu.  

Referencje / References:

Na podstawe: Nęcka, E., Orzechowski, J., Gruszka, A. (2019), Trening Twórczości, Smak słowa, Sopot.

 

Co myślisz? Podziel się opinią!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Ten artykuł został napisany przez człowieka, bez udziału sztucznej inteligencji.

Przypominam, że wszystkie zamieszczone w serwisie treści i autorskie ilustracje są chronione prawami autorskimi.
Udostępniam je na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych 4.0 Polska (CC BY-NC-ND 4.0 PL ), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.

NAJNOWSZE WPISY